7720
 
 
 
Komes Poczwórny Bursztynowy

Komes Poczwórny Bursztynowy

dodano 28.11.2013 w kategorii: Polskie. Napisano 9 komentarzy.
nachmieleni.pl

Komes Poczwórny Bursztynowy, 6.3 out of 10 based on 8 ratings
  • Komes Poczwórny Bursztynowy
Ocena ogólnie:
VN:R_U [1.9.22_1171]
6.3ocen: 8
Nazwa: Komes Poczwórny Bursztynowy
Browar: Browar Fortuna
Voltaż: 10%
Rodzaj: Quadrupel
Opis producenta:

Warzyliśmy nasze piwa niespiesznie, poświęcając im wiele czasu i troski – ciesz się nimi w ten sam sposób, niech będą źródłem twej leniwej przyjemności. Piwo dojrzewające w butelce. Piwo niepasteryzowane. Surowce: woda, słód jęczmienny (jasny i palony), cukier, chmiel aromatyczny odmiany Styrian Golding i Kent Golding, chmiel goryczkowy, drożdże. Zawiera osad drożdżowy. Alk. 10% obj. Ekstr. 19,5% wag.

Edycja jubileuszowa. Piwo Ciemne refermentowane w butelce.

Komes Poczwórny to nietuzinkowe piwo, które stworzyliśmy, by uświetnić 125 lat warzenia specjalności przez Browar Fortuna. To wyjątkowa specjalność: mocne piwo o wspaniałej bursztynowej barwie, chmielone na zimno kompozycją kilku odmian chmielu. Warzone z dodatkiem słodu palonego w Browarze Fortuna, zgodnie z ponad 100-letnią rzemieślniczą tradycją browaru. Trunek, którego bukiet i smak będzie się zmieniał również z czasem dzięki zastosowaniu naturalnej, pracochłonnej metody powtórnej fermentacji w butelce. Ujmuje owocowymi nutami z chmielowo-żywicznymi i palonymi akcentami.

wypocono

recenzji

Wypoć recenzję

Zaloguj się aby dodać recenzję.

  • Wypił 584 piwa
    Wiarus Bractwa Nachmielonych
    Brodzisław ocenił to piwo:
    ogólnie:5Średniak

    Warka do 16.10.03, pite 17.01.11.
    Kolor bursztynowo-miedziany, klarowny. Piana początkowo obfita opadła z sykiem, dziurawiąc, do krążka.
    Aromat winny i suszonych owoców: rodzynek, moreli oraz winogrona. W smaku nuty szampańsko-belgijskie z kwaskiem na finiszu. Jest trochę słodyczy od słodów, następnie karmelek, suszone owoce oraz winogrono. Goryczka minimalna, alkoholowa głównie. Do tego spore jeszcze wysycenie nadaje piwu …świeżości.

  • Wypił 1621 piw
    Brat Założyciel Zawsze Nachmnielony
    Brat Józef ocenił to piwo:
    ogólnie:7Zawisza Czarny

    Trochę alko, trochę wina, Belgia

    Szczerze pisząc myślałem że będzie gorzej. Zaczęło się od lichej piany i ciekawej, treściwej, owocowej woni. W smaku do owocu z rejonów winnych doszedł jeszcze średnio przykryty alkohol. Ogólnie jeżeli piwo miało wyjść w charakterze belgijskie to moim zdaniem wyszło. Nie wybitne, z wadami, niemniej wypijalne. Gdyby nie alkohol z którego przykryciem Fortuna miewa problemy w piwach z konkretniejszą jego skalą, to było by naprawdę dobrze. Tak również nie było źle. Do bezbolesnej powtórki kiedyś, najlepiej po konkretniejszym leżaku, może się alko ułoży.

  • Wypił 313 piw
    Wielki Brat Nachmielony
    Przemyslav ocenił to piwo:
    ogólnie:6Po-średniak

    Leżakowałem kilka butelek 18-miesięcy.
    Kolor: Ciemno-herbaciane, przejrzyste. Piana brudno biała, szybko zanikła.
    Aromat: Początkowo głównie estry. Wyraźnie czuć winogrona, niemal jak w winach musujących udających szampany. Dalej dochodzi palony słód i nieco karmelu. W miarę ogrzewania również aromat metalu.
    Smak: W pierwszym odczuciu mocne wysycenie – bąbelki szczypią wręcz w język. Smak świeży, czuć szampan, winogrona i metal. W dalszym odczucie do głosu dochodzi paloność i nieco nut kawowo-karmelowych. Metal również obecny w smaku. Goryczka występuje, ale w sposób bardzo nikły. Alkohol wyraźnie wyczuwalny w przełyku.
    Ogólne wrażenie: Leżakowanie wydobyło nuty kawowo-karmelowe, ale pierwsze skrzypce i tak gra winogronowy charakter win musujących. Do tego wrażenie to potęguje znaczne wysycenie. Wbrew opisowi na butelce trunek nie ujmuje…

  • Wypił 584 piwa
    Wiarus Bractwa Nachmielonych
    Brodzisław ocenił to piwo:
    ogólnie:5Średniak

    8 miesięcy po terminie …
    Warka do 10.03.016 r.
    Kolor bez zmian. Piana bardziej stabilna z drobnych i średnich pęcherzy i opadła z czasem do małej warstwy tworząc ślad na szkle. W zapachu wino musujące, owoce winogrona i inne (owoce). W smaku podobnie. Słody i owocowo-winogronowa nuta z kwaskiem na finiszu. Śladowa ilość goryczki chmielowej. Bardzo wysokie wysycenie, alkohol dobrze ułożony odczuwalny poprzez szczypanie w język i rozgrzewanie od przełyku w dół.
     
    Generalnie nie ma sensu trzymać latami tej piwuny. Piwo przechodzi w wino musujące i to nie najwyższych lotów. Jedynym plusem jest ukryty alkohol. 

  • Wypił 343 piw
    Brat Założyciel Zawsze Nachmnielony
    Brat Adam ocenił to piwo:
    ogólnie:7Zawisza Czarny

    Piwo przypomina w zapachu i smaku bardziej jakieś wino musujące niż piwo. Dosyć sporo nagazowane. Niestety goryczki tutaj za bardzo nie uświadczyłem – została raczej delikatna słodkość. Plus za moc.

  • Wypił 86 piw
    Docentus Zenobius Furmanus Chmielus
    matiasowy ocenił to piwo:
    ogólnie:7Zawisza Czarny

    Powiem szczerze, że czuć ‚volty’ przy pierwszym łyku. Goryczka wlatuje od początku picia, co jest plusem. Z każdym łykiem staje się jakby coraz bardziej słodsze, aż chce się więcej. Jeśli ktoś lubi mocne piwa, to polecam zdecydowanie, mi przypadło do gustu.

  • Wypił 584 piwa
    Wiarus Bractwa Nachmielonych
    Brodzisław ocenił to piwo:
    ogólnie:5Średniak

    Kolor bursztynowy/miedziany, lekko zmętniony. Piana jasna ze średnich i drobnych pęcherzyków, opadła do minimalnej warstewki.
    Zapach przypomina wino musujące, aromat zdominowany przez słody z nutą owocową. Smak również zdominowany przez słody, lekko kwaskowe z nutką goryczki chmielowej. Język i podniebienie atakuje potężne wysycenie. Piwu wciąż bliżej do musującego wina, tylko goryczka chmielowa świadczy o tym, że jest to piwo.
     
    Leżakowanie piwa (warka do 02.2016 r.) niewiele zmieniło. Piwo jest nieco bardziej wytrawne, ale to wciąż b. przeciętne piwo. Dobrze, że chociaż beret zrypie 🙂 

  • Wypił 656 piw
    Wiarus Bractwa Nachmielonych
    Brother Watson ocenił to piwo:
    ogólnie:6Po-średniak

    Noooo… to jest dopiero moc 😀 . Nieco ponad 10% to mają niektóre słabsze winka, a tu proszę, trafia się piwko o tak pięknym voltażu. Wizualnie faktycznie nie należy ono do najpiękniejszych, bo piany się dużej tu nie zobaczy i to przez niezbyt długi moment, ale za to kolor mi się nawet podoba. Co prawda, jako rzecze Brat Marcin, jest on daleki od opisu na butelczynie, ale całkiem fajny, brunatny i lekko zmętniony. W zapachu wyczuwalne na pierwszy ogień nuty słodowe, następnie jakieś aromatyczne, chyba kwiatowe czy cuś takiego, no i na koniec… no cóż, nie da się ukryć, alkoholowe (zdziwiony nie jestem). Co do smaku natomiast to czuć w pierwszej kolejności te aromatyczne i słodowe. Chmielowej goryczki za bardzo nie czuję, czuję natomiast posmak spirytu, ale dzięki intensywnym nutom aromatycznym za bardzo nie przeszkadza. Jako piwo ogólnie to nota będzie 6, ale jako super mocarz o takiej mocy, to dla mnie 9.

  • Wypił 812 piw
    Brat Założyciel Zawsze Nachmnielony
    Brat Marcin ocenił to piwo:
    ogólnie:6Po-średniak

    Średnio

    Piwo jubileuszowe – ok. Browaru, który bądź co bądź ma kilka ciekawych piw – ok. Liczę więc na naprawdę solidne piwo. No i się przeliczyłem. Piany zero. Kolor wbrew zapowiedziom na etykiecie daleki jest od pięknego bursztynu, a przypomina bardziej mętną herbatę. Zapach słodowo-miodowo-alkoholowy. Te 10% alko jednak daje o sobie znać. Mocno nagazowane. Smak – na początku słodycz z nutami owocowymi, po chwili lekka goryczka. Niestety ponownie nie udaje się zamaskować potężnego voltażu, który jest jednym z głównym aktorów drugoplanowych tej sztuki. Poza tym wszystko jakieś takie zupełnie bez szału. Takie tam… Na pewno nie jest to piwo, po które sięgnę w najbliższym czasie – jeśli w ogóle odważę się je spróbować ponownie. Po prostu szkoda czasu i pieniędzy. Jak dla mnie jest co najwyżej Po-średniakiem. Daję 6.

Recenzje piw