Grodziska White IPA
Grodziska White IPA,
ocen: 6 |
Nazwa: | Grodziska White IPA |
Browar: | Browar Grodzisk |
Voltaż: | 6% |
Rodzaj: | White India Pale Ale |
Opis producenta: | Ekstr. 14% wag. Alk. 6,0% obj. 40 IBU. Składniki: woda z Grodziska Wlkp., słód jęczmienny pilzneński, słód pszeniczny, pszenica, słód żytni, chmiel: Hallertau Blanc, Sorachi Ace, Equinox, Magnum, zielona herbata Sencha Earl Grey 0,3%, drożdże „grodziskie”. Naturalne zmętnienie. Za każdym naszym piwem stoi 700 lat tradycji grodziskiego piwowarstwa. Ciągle szukamy jednak piwnych wyzwań, tworząc nowe receptury i sięgając po oryginalne dodatki. Niebanalność to nasza tradycja. Grodziską White IPA chmieliliśmy na zimno, sięgając po niemiecki Hallertau Blanc, amerykański Equinox i japoński Sorachi Ace. Ta kosmopolityczna kompozycja chmielu buduje cytrusowo-tropikalny profil piwa i wnosi owocowo-kwiatowe wątki. Liście herbaty Sencha Earl Grey dodaliśmy na koniec fermentacji, wzbogacając naszą White IPA o nutę herbacianą z akcentem bergamotki. |
Przybij recenzję
Zaloguj się aby dodać recenzję.
Wygląd: Złocisto-żółte i wyraźnie mętne. Piana ecru, drobno pęcherzykowata i bardzo obfita. Opada powoli strzępiąc się nieregularnie i mocno oblepiając szkło.
Aromat: Pierwsze nuty należą do lekkiej woni kwiatowo-owocowej z wyczuwalnymi białymi winogronami i herbatą sencha. Lekko perfumowo. W tle lekki akcent słodowy oraz słaba żywica. Po ogrzaniu wyczuwalny miód lipowy.
Smak: Początek słodki z wyczuwalnym posmakiem owoców tropikalnych, słodem i lekkim akcentem miodowym. Dalej czuć kwiaty, bergamotkę i wyraźny posmak senchy. Na koniec goryczka, dość konkretna, choć niezbyt długa, z wyraźnie wyczuwalnym posmakiem gorzkiej herbaty.
Ogólne wrażenie: Zaczęło się od niezbyt mocnego aromatu, ale smakowo jest znacznie ciekawiej. Przyjemny profil kwiatowo-owocowy i wyczuwalny dodatek senchy, który wprowadza ciekawy akcent zarówno w smaku jak i w zapachu. Goryczka mocno herbaciana, przyjemna. Całość wypada smacznie, dość lekko i orzeźwiająco.
Kolor złocisto-żółty, zmętniony. Piana jasna z drobnych i średnich pęcherzyków, opadła do minimalnej warstwy.
Delikatny aromat słodów plus nuty cytrusów, owoców tropiku oraz sosnowe i na koniec zielonej herbaty.
W smaku poza słodami, nuty owocowe, cytrusy. Goryczka ciut powyżej minimalnej z tanicznym finiszem od herbaty. Całość uzupełnia wysokie wysycenie.
W segmencie tanich piw jak najbardziej do kupienia i np. wypicia do grilla w upalny dzień. Tym bardziej, że ma dodatek herbaty. Jest to co powinna mieć sesyjny Ale – miły aromat cytrusowo-tropikalno-leśny minimalnie po ogrzaniu dochodzi herbata zielona. Smak oczywiście nie powala na nogi, ale i tu mamy akcenty Ale – owoce tropikalne najpierw, potem cytrusy i kwiaty oraz herbata zielona, goryczka wyczuwalna, nie zalega, bardzo krótko istnieje. Jest także wyczuwalna podstawa słodowa.
W konfrontacji z Żywieckim APA nie wygrało. Obydwa podobny poziom. W aromacie nawet Żywiec trochę lepszy, a w smaku lepszy „Grodzisz”.
Jak najbardziej na tak, piwo na poziomie. Z chęcią sięgnę po nie nie raz, dwa, trzy… 🙂
trunek ten piję nie będąc zdrowym. dlatego jedynie 3-4 łyki biorę normalnie a potem to już kuracja: piwo grzane + miód. niemniej z tych 3-4 łuków wnioskuję, że mam do czynienia z przednim trunkiem. miły balans goryczkowo – cytrusowy wyczuwalny jest nawet dla mojego niezdroowego gardła i nosa. to świadczy jak najlepiej o tym piwie 🙂
Mniam, brawko
Naprawdę nieczęsto się ostatnio spotykam z sensownym ajpiejem stąd tym bardziej warto docenić. Trunek zaczął od zwijającej się dość szybko piany której niewielki pierścień został z człowiekiem na dłużej. Woń była bardzo zachęcająca, głównie cytrusowa z dominującą, rześką cytryną. Wyczuwalna była również kolendra. W smaku było przede wszystkim mega rześko, cytrusowo, owocowo, ze znów dominującą, ciut słodkawą cytryną. Czuć było też skórkę pomarańczy, za to wyparowała gdzieś kolendra. Kontry goryczkowej zabrakło także piwo można polecić miłośnikom owocowych IPA. Zaliczam się w związku z powyższym wypiłem trunek z dużą przyjemnością. Do ochoczej powtórki kiedyś.